
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.01 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.397 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Contact Plating | Tin |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 10135
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.06070 | $0.60700 |
| 50 | $0.05548 | $2.77400 |
| 100 | $0.05070 | $5.07000 |
| 500 | $0.04001 | $20.00500 |
| 1000 | $0.03129 | $31.29000 |
| 3000 | $0.02129 | $63.87000 |
